Osteoporoza
Preden začnete brati o bolezni bi vas zaradi regulacij namenjenih zaščiti potrošnikov izrecno obvestili, da naš izdelek ni zdravilo in kot tak ne preprečuje ali zdravi osteoporoze. So pa bile aktivne sestavine, ki jih vsebuje naš izdelek skozi mnoge klinične raziskave dokazane kot nujne za normalno delovanje različnih fizioloških procesov, ki so del formacije kostnega tkiva.
Kaj je Osteoporoza
Osteoporoza je v principu bolezensko stanje, povezano s pospešeno razgradnjo in prepočasno formacijo kostnega tkiva, kar se rezultira v trendu izgube kostne mase in vse šibkejših kosti.
Vsem posameznikom, okoli 30-ega leta začne gostota kosti upadati, toda to še ne pomeni, da imamo Osteoporozo. Šele, ko gostota kostne mase pade pod določeno mejo, nam bo zdravnik stanje diagnosticiral kot Osteoporozo.
Normalno delovanje kosti je preplet dveh procesov. To sta formacija in resorbcija, oziroma grajenje in razgrajanje kostnega tkiva, ki se stalno obnavlja. Skupaj ta dva procesa tvorita proces kostnega remodeliranja oziroma kostnega obnavljanja. Toda omenjena procesa morata biti za normalno delovanje kosti v ravnovesju, saj prekomerna razgradnja, ki ji ne sledi izgradnja novega tkiva vodi v vse nižjo gostoto kostne mase in bolj krhke kosti.
V telesih vseh posameznikov tako žensk kot moških se na neki točki v našem življenju začnejo biološke spremembe, ki na različne načine prispevajo k temu, da se trend naših telesnih in vitalnih funkcij ter sposobnosti začne obračati. Z drugimi besedami, začnemo se starati.
Kosti niso nobena izjema. Tako ženske kot moški dosežemo vrhunec gostote kostne mase v poznih dvajsetih ali zgodnjih tridesetih letih, ženske ponavadi malce hitreje. Primarno zaradi hormonskih sprememb v naših telesih pa se takrat ta trend začne obračati in tako moški kot ženske s približno enako stopnjo začnemo izgubljati kostno maso. Stopnja izgube je seveda odvisna od posameznika in njegovega življenskega sloga ter mnogih faktorjev kot so prehrana, fizična aktivnost in tudi genetika.
Vsekakor se načini na katere se staramo lahko bistveno razlikujejo in sami imamo s slogom svojega življenja veliko besede pri tem kako bo staranje potekalo.
Toda v času menopavze se v ženskah zgodijo agresivne hormonske spremembe, najbolj očitna je padec proizvodnje estrogena v ženskih telesih za do 95%. Estrogen je spolni hormon, ki med mnogimi drugimi čudežnimi funkcijami v ženskem telesu deluje tudi kot preprečevalec oziroma zaviralec razgradnje kosti.
Zaradi tega ženske v primerjavi z moškimi v tem delu življenja občutijo strm upad gostote kostne mase, ki je poleg vseh ostalih sprememb, ki jih v tem obdobju doživljajo pogosto lahko izredno zastrašujoče dejstvo.
Naša želja je, da se trenda upadanja kostne mase, ki smo mu skozi proces staranja vsi podvrženi, zavedate še preden, vas po zlomu kosti in obisku zdravnika ta obvesti, da trpite za osteoporozo in vam čez noč obrne življenje na glavo. V naslednjih odstavkih si lahko preberete kako lahko sami naredite največ, za zaščito svojega zdravja kosti.
Kako se spopasti z osteoporozo
Tako kot z vsemi neprijetnimi in strašljivimi stvarmi smo tudi v primeru bolezni ljudje nagnjeni k temu, da ko zaslutimo ali naletimo na neprijetno misel, podzavestno zamižimo in to misel porinemo v skrite kotičke svojih možganov, bodisi na področju zdravja, kariere ali pa osebnih odnosov. Toda dejstvo realnosti je da ti problemi obstajajo, popolnoma ločeno in neodvisno od naše zavesti in zaradi njih nato pogosto trpimo in smo nezadovoljni s svojim življenjem.
Zato nam navkljub sprva neprijetnim občutkom ni v nikakršnem interesu, da je naše razumevanje realnosti takšne kakršna je okrnjeno. S sprejetjem realnosti in radovednostjo do razumevanja narave problemov s katerimi se soočamo v življenju si povrnemo moč in kontrolo nad svojimi življenji in po nekaj časa življenja na tak način nam nadaljnji problemi ne predstavljajo vira anksioznosti, strahu in občutka negotovosti zaradi katerih ne želimo vstati iz postelje, iti k zdravniku, se pogovarjati z ljudmi in nenazadnje živeti. Probleme začnemo videvati kot izzive v naših življenjih skozi katere se lahko učimo, spoznavamo sebe, dobimo občutek lastne sposobnosti živeti in osmislimo svoje življenje.
Življenjski slog, ki znižuje možnosti za pojav ne le osteoporoze ampak tudi ostalih bolezni ni raketna znanost in je dosegljivo vsakemu, tudi tebi. Kar zahteva od tebe je zgoraj orisan pristop do življenja in določen življenjski slog.
Poleg tega, da ne škodi imeti sreče z genskimi predispozicijami, na zdravje kosti lahko vplivamo na več načinov. Redna vadba z utežmi in tudi tek, še posebej prva, zelo pozitivno vplivata na gostoto kostnega tkiva. Prav tako je ključen zadosten vnos nujno potrebnih vitaminov in mineralov, ki sodelujejo v procesih grajenja kostnega tkiva. Jesti moramo dovolj beljakovin, ki jih v dieti povprečnega človeka pogosto primanjkuje. Beljakovine niso le gradniki mišic temveč tudi kosti, ob enem pa opravljajo še celo vrsto drugih nalog, ki so nujno potrebne za normalno delovanje našega telesa in zdravja kosti.
Življenjske navade katerim se je dobro izogibati, če želimo našim kostem zagotoviti najbolj ugodno okolje so kajenje, prekomerno pitje alkohola, ter nekatera zdravila. Vrsta zdravil imenovana kortikosteroidi, ki se uporabljajo za namene zdravljenja raznih autoimunih bolezni, alergij, dihalnih težav, težav s kožo in tako dalje, lahko negativno vplivajo na kosti in pospešujejo njihovo razgradnjo. Svojemu zdravniku lahko omenite skrb in v primeru, da je ta upravičena z njim poiščete možne alternative.
Dobro je da redno izvajate merjenja kostne mase ter spremljate svoje stanje in temu primerno ravnate in ukrepate.
Vaše današnje življenjske navade so vaša prihodnost.